Kia Sportage Test Sürüşü ve İzlenimler

Sportage’ın dış tasarımı güzel ama dış tasarım dışında “güzel” sıfatını başka noktalar için kullanmak imkansız.

1-Aracın iç plastik aksamı çok kalitesiz.  Ön konsolda kullanılan kalitesiz sert plastik malzeme hem görsel olarak genel bir kalitesizlik imajı oluşturuyor hem de belli bir kullanımın ardında çıtırtı sesleri çıkarmaya başlıyor. Aynı şekilde aracın tavından kullanılan adi plastik malzeme de aracın çukur ya da tümseğe girmesi nedeniyle esneme ihtiyacından dolayı çıtırtı sesi çıkartıyor.

2-Aracın tavan bölümündeki, ışık açıp kapatma düğmeleri ile sunroof açıp kapatma düğmelerinde gece aydınlatması olmadığından, gece yolculuk yaparken bu tuşlar görmeniz imkansız. Gece sürüş yaparken sunroffu açmak veya kapatmak istediniz ya da ışığı açmak ya da kapatmak istediniz diyelim. O tuşları kesinlikle göremeyeceksiniz ve el yordamıyla yoklaya yoklaya bulmaya çalışacaksınız.

3- Aracın sürücü tarafındaki kapısında yer alan cam açma düğmelerinin sadece sürücü tarafındaki düğmesi tek dokunuşla açıp kapatma yapabiliyor. Diğer camlar açmak veya kapatmak için cam açma tuşlarına sürekli basılı tutmak zorundasınız.

4-Aracın amortisörleri aşırı sert olduğundan çukur ve tümseklerde aşırı sarsıntı hissi veriyor ve bu da konforu oldukça düşürüyor.

5-Aracın yol tutuşu kesinlikle çok kötü. Keskin olmayan bir virajda bile ufak bir çukar veya tümseğin üzerinden geçerseniz araç kayma ve yalpalama yapıyor. Ayrıca viraj keskin olmasa ile içindekileri fazlasıyla savuruyor.

6-Aracın yakıt tüketimi, broşürde yazan değerlerin çok üzerinde. Ortlama tüketim değeri 10 litreniz üzerinde. Ortalama bir şehir içi kullanımda 12 litreyi görmeniz işten bile değil.

7-Aracın bir geri görüş kamerası var ama çok kalitesiz ve çözünürlüğü düşük bir kamera. Ayrıca fabrikasyon hatası nedeniyle tüm Sportage’ların kamerasında bir açı yamukluğu var ve kamera gereksiz yere tamponun bir kısmını da gösteriyor.

8-Aracın yol bilgisayarı yazılımı çok yetersiz ve işlevsel değil. Yol bilgisayarı ekranındaki sıcaklık, katedilen yol, menzil gibi değerleri görebilmek için sol dizinizin üst tarafında denk gelen (konsolun sol yanı) bir tuşa sürekli basmalısınız.

9-Araç, sıcaklık seviyesi 5 santigrat dereceni altında düştüğünde gereksiz yere tam 4 defa rahatsız edici şekilde bir sinyal sesi çıkartıyor. Hele ki sıcaklık 4-6 derece arasındaysa 10 dakikada 10 defa bu sinyali duymanız mümkün. Bu da sürücüyü ve yolcuları oldukça rahatsız eden bir başka özellik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: